Masarykova veřejná knihovna Vsetín (dále jen knihovna) ve spolupráci s INDET SAFETY SYSTEMS a.s. uspořádala 22. března 2018 tzv. Japonský den. Návštěvníci knihovny se tak mohli seznámit s japonskou kulturou, japonskými zvyky, tradicemi i s typickými japonskými komiksy.
Dopolední přednáška s názvem Manga a anime byla určena žákům 7. tříd vsetínských základních škol. Přednášející Mgr. Katarína Kissová, milovnice Japonska a velká fanynka japonského komiksu (mangy), představila posluchačům historii a vývoj mangy, včetně různých sérií mangy, z nichž mnohé nabízí vsetínská knihovna k výpůjčce (např. Death Note, Naruto, Útok titánů, Fullmetal alchemist atd.). V Japonsku jsou komiksy oblíbené napříč všemi generacemi, jedná se o jeden z nejčtenějších žánrů a velký fenomén. Atraktivitu manze v naší kultuře dodává i pro nás neobvyklý způsob čtení opačným směrem zezadu dopředu a zprava doleva. Žáky přednáška velmi zaujala, mnohé ze zmiňovaných komiksových hrdinů totiž znají z filmového zpracování (tzv. anime).
Japonský den dále pokračoval odpolední besedou pro veřejnost s názvem Svátky a festivaly Japonska. Díky rozlišným kulturám mohli posluchači žasnout nad spoustou nám neznámých svátků, jako jsou Den moře (3. pondělí v červenci), Den hor (11.8.), Den úcty ke starším (3. pondělí v září), Den zdraví a sportu (2. pondělí v říjnu), Císařovy narozeniny (23.12.) a další. Jako nejzajímavější mohl posluchačům připadat Zlatý týden, jeden z nejoblíbenějších japonských týdnů v roce, který je využíván především k cestování. V tomto týdnu se totiž v Japonsku slaví čtyři státní svátky: Den Šówa (29.4.), Den ústavy (3.5.), Den zeleně (4.5.) a Den dětí (5.5.). Neméně zajímavé bylo povídání o japonských festivalech. Některé, jako např. Taneční festival Awa, jsou pořádány celostátně, jiné jsou typické pro určité oblasti Japonska, jako třeba Pálení hory Wakakusa v Naře.
Obě besedy svými komentáři a postřehy z vlastního života doplňoval pan Shinya Moriyoshi, Japonec pracující v ISS. Pro podtržení atmosféry se podával japonský zelený čaj a pochutiny typické pro tuto zajímavou zemi.
Japonský den byl v prostorách knihovny provázen výstavou představující střípky z japonského života s podtitulem „Japonsko trochu jinak“. Na japonské dny navážeme i v létě (úterý 7. srpna), kdy se v rámci letního dětského příměstského tábora v knihovně uskuteční japonský den s ochutnávkou specialit a výtvarným workshopem.